Utisci korisnika

"Slučajno sam na nekoj diskusiji Infostuda našla vaš link i prosto sam zapanjena, obradovana i neizmerno ponosna što i u SRBIJI možemo da se služimo e-learning opcijom usavršavanja."…

Da li zato što je DLS novina kod nas (bar za mene)ili još više što će mi koristiti, tek, nalazim da je Arhitektura, izgradnja i održavanje PC računara prava stvar i svakom…


Kompletna lista utisaka

Testiranje online

Arhitektura računara

Za one koji žele da znaju više.

Windows OS

Ovo bi svakako trebalo da probate.

Odnosi s javnošću

Koliko znate PR?

Pogledajte još neke od testova

Newsletter

Ukoliko želite da Vas redovno obaveštavamo o novostima sa Link eLearning sajta prijavite se na našu newsletter listu.

Ime:

Prezime:

Email:


Anketa

Arhiva anketa

BAZA ZNANJA


Kurs: Ekonomika i organizacija poslovanja

Modul: Sredstva i izvori sredstava preduzeća

Autor: Goran Mitić

Naziv jedinice: Zalihe


Materijali vezani uz ovu lekciju:

- Test zalihe
- Zalihe (PDF dokument)



Uvod

Zalihe su deo obrtnih sredstava neophodnih za normalno obavljanje proizvodnje i prodaje, i one omogućavaju da se ovi procesi odvijaju sa minimalnim poremećajima. Za njihovo angažovanje se često angažuju velika finansijska sredstva koja prouzrukuju značajan iznos troškova kapitala. U proizvodnim preduzećima u SAD ulaganja u zalihe predstavljaju približno 20% ulaganja u ukupna sredstva, dok u trgovinskim preduzećima to učešće iznosi oko 30%. Knjigovodstveno gledano zalihe sasvim sigurno nisu jedina važna stavka u bilansu stanja preduzeća, ali polazeći od interesa zajmodavca one vrlo često predstavljaju ključni faktor u odlučivanju o tome treba li nekom preduzeću dodeliti kredit za razvoj, finansijsku konsolidaciju ili svojinsku transformaciju.

Zalihe se reprodukuju u periodu kraćem od godinu dana, ili najduže u toku jednog proizvodnog ciklusa. One omogućavaju da se proces proizvodnje i prodaje u preduzeću obavlja normalno, odnosno bez zastoja ili uz minimalne poremećaje. Postoje tri osnovne vrste zaliha: sirovine i materijal, nedovršena proizvodnja i gotovi proizvodi, odnosno roba.

Sirovine i materijal su dobra koja se nalaze u skladištu, odnosno koja još nisu predata u proces proizvodnje. Zalihe nedovršene proizvodnje predstavljaju sredstva koja se nalaze u tekućoj proizvodnji, na kojima se još obavljaju proizvodne operacije, da bi se kompletirao gotov proizvod. Gotovi proizvodi su završena dobra, spremna na prodaju. U trgovinskom preduzeću radi se o zalihama robe namenjene prodaji kupcima.



Vrste zaliha

Kao što je napred rečeno zalihe se grupišu u tri velike grupe:

1. zalihe sirovina i materijala
2. zalihe nedovršene proizvodnje 
3. zalihe gotovih proizvoda.



Zalihe sirovina i materijala

Zalihe sirovina i materijala obuhvataju sitan inventar i ambalažu. One predstavljaju dobra koja se nalaze u skladištu i nisu još predata u proizvodnju. U IT industriji one predstavljaju procesore, kartice, čipove, baterije, itd.

Veličina zaliha zavisi od njihovih karakteristika. Neke sirovine i materijali se mogu nabaviti odmah, u toku istog dana, ukoliko se dobavljači nalaze u istom mestu i ako ih imaju na zalihama. Međutim, najčešće će od trenutka slanja porudžbine do trenutka isporuke proteći izvestan vremenski period. Od dužine slanja tog perioda zavisiće i veličina zaliha koje će se držati. Jeftinije sirovine i materijali mogu se nabavljati u većim količinama, dok se kod skupih mora voditi računa da zalihe budu što manje, kako bi se izbegla angažovanja znatnih finanijskih sredstava. Sirovine i materijali koji se lako kvare, lome, podložne isparenju ili brzo zastaravaju, treba pribavljati u manjim količinama.



Zalihe nedovršene proizvodnje

Zalihe nedovršene proizvodnje predstavljaju sredstva koja se nalaze u tekućoj proizvodnji. Na njima se još obavljaju proizvodne operacije da bi se kompletirali gotovi proizvodi. U IT industriji kompjuteri ili štampači koji se montiraju predstavljaju zalihe nedovršene proizvodnje.

Ulaganja u ove zalihe zavise od dužine i složenosti proizvodnog procesa. Ako je za proizvodnju nekog proizvoda potrebno izvršiti veliki broj operacija sa određenim vremenskim trajanjem, onda će i proces proizvodnje biti dug, odnosno zahtevaće više vremena. Skraćenje procesa proizvodnje može se ostvariti boljim planiranjem, organizacijom i kontrolom procesa proizvodnje.



Zalihe gotovih proizvoda

Gotovi proizvodi su završena dobra u proizvodnom preduzeću, koja su spremna za prodaju. U trgovinskom preduzeću radi se o zalihama robe namenjene prodaji kupcima.

Veličina zaliha gotovih proizvoda je uslovljena dinamikom njihove prodaje. Ako se ne očekuju značajnije oscilacije u obimu i dinamici prodaje, zalihe će se prilagoditi zahtevanoj dinamici.

U nekoliko narednih slajdova prikazane su vesti koje su objavljene na internetu a koje se odnose na zalihe koje se pominju u IT industriji.



Apple: iPod na plafonu

Samo nekoliko dana nakon što je novi model MP3 plejera kompanije Apple, iPod mini, počeo da se prodaje širom sveta, pojavile su se prve zabrinute reakcije. U pitanju nisu slabi rezultati prodaje. Naprotiv, potražnja za Appleovim "mališom" je toliko velika da su mnogi prodavci za samo dva-tri dana rasprodali sve zalihe uređaja.



Chipset

Vrlo velika potražnja za novim Centrino chipsetom se može objasniti jako dobrim kritikama i intezivnom kampanjom od strane Intela. Preprodavači u Kini imaju problema pri nabavljanju zalihe prenosnih računara u koje je ugrađen novi chipset, dok Samsung, Acer i Asustek Computer imaju velikih problema pri nabavci istog chipseta za kineske preprodavače, jer je usko grlo nabavka Pentium M procesora. Sam procesor je deo novog Centrino chipseta koji ima integrisani Wi-Fi i bežični LAN. Chipset je dizajniran da produži rad baterije i smanji zagrejavanje. Ovo je prvi put da je Intel dizajnirao chipset posebno samo za prenosne računare.



HP

Da bi se ispunila vremenska obaveza popravka od poziva, održava se popis rezervnih delova za kritične namene za klijente obuhvaćene ovom vrstom podrške. Te zalihe čuvaju se u HP-ovom sedištu. Ti delovi su stalno dostupni inženjerima koji pružaju korisničku podršku i koji odgovaraju na zahteve za podrškom.



Microsoft prestaje da proizvodi bežične mreže

Kompanija Microsoft objavila je da prestaje da proizvodi opremu za bežicne mreže i da će ukinuti podršku za svoju opremu koja koristi mrežni standard 802.11b. Širokopropusni mrežni usmerivači i mrežne upravljačke kartice su prodavani isključivo na severnoameričkom tržištu, pa se potez Microsofta neće odraziti ni na koji način na Englesku i Evropsku zajednicu. Zvaničnici Microsofta odbili su da daju razlog zbog ukidanja njihovog mrežnogprograma.

Microsoft će prodati preostale zalihe i nastaviće zvaničnu podršku u trajanju od dve godine, nakon čega nikakva vrsta pomoći neće biti dostupna. Na tržište bežičnih mreža ušao je 2002. godine i njihovi proizvodi su generalno dobijali dobre ocene za kvalitet.



AMD i Intel poskupljuju procesore !!!

Rat u Iraku je uslovio velika tumbanja na IT tržištu i veliki distributeri su počeli da prazne svoje magacine prodajući robu po damping cenama na sivom tržištu (nemamo ga samo mi). Što se tiče prodaje procesora na ovom tržištu, ona nikad nije preterano uticala na globalnu cenu, tako da nije bilo neke potrebe za intervencijama, ali rat u Iraku je prouzrokovao da najveći broj azijskih distributera rasproda svoj zalihe, čime je potražnja drastično skočila. Dosadašnje stanje - mala potražnja i velike zalihe se promenilo, takoreći, preko noći. Da bi zaustavili ovaj diskontinuitet sa cenama, AMD i Intel su se odlučili za poskupljenje nadajući se da će to zaustaviti masovnu prodaju. AMD je definitivno poskupeo svoje procesore za prosečno 12$ po primerku! To znači da bi jedan T-bred 1700+ trebao da košta skoro 75 $, a ne do sadašnjih 60 i nešto...



Troškovi zaliha

Troškovi zaliha se grupišu u

- troškove porudžbine tj. troškove pribavljanja zaliha sirovina, materijala i robe i troškove pripreme proizvodne serije
- troškove držanja zaliha
- troškove nedostatka zaliha.



Troškovi porudžbine

Troškovi porudžbine se odnose na troškove pribavljanja zaliha sirovina i materijala u proizvodnom preduzeću, odnosno na troškove pribavljanja zaliha robe u trgovinskom preduzeću.



Troškovi držanja zaliha

Kada su sirovine, materijal i roba smešteni u skladište u vezi sa njihovim čuvanjem nastaju troškovi uskladištenja, osiguranja, zastarelosti, kvara i troškovi sredstava vezanih u zalihama.



Troškovi nedostatka zaliha

Troškovi nedostatka zaliha mogu se javiti kod bilo kojeg oblika zaliha. Njih će predstavljati i dodatni troškovi nastali zbog pokušaja da se brzo pokrene proces proizvodnje i poveća proizvodnja gotovih proizvoda.



Osnovne odluke o zalihama

Postoje dve osnovne vrste odluka o zalihama. Prva se odnosi koliko pribaviti zaliha a druga kada pribavljati zalihe. Ukoliko su troškovi u jednoj porudžbini sirovina i materijala veći utoliko pribavljanje zaliha treba da se obavlja u većim količinama. Sa druge strane veće porudžbine za zamenu zaliha uzrokuju da prosečan iznos ulaganja u zalihe raste.

Ukratko objašnjeno, optimalna veličina porudžbine minimizira ukupne troškove zaliha. Treba utvrditi broj jedinica sirovina materijala ili robe koji će se pribaviti plasiranjem jedne porudžbine da bi ukupni troškovi zaliha (troškovi porudžbine i troškovi držanja zaliha) bili minimalni.


Smatrate da je ova lekcija korisna?  Preporučite je. Broj preporuka:0


Molimo Vas unesite svoje podatke i dobićete pristup besplatnim lekcijama.

Ime: 
Prezime: 
Email: