Kurs: --- Adobe Dreamweaver CS5.5 Materijali vezani uz ovu lekciju: - Test upravljanje sajtovima - Upravljanje sajtovima (PDF dokument) IzveštajiJedan od vrlo bitnih aspekata sajta koji se često zanemaruje je održavanje nakon što sajt postavimo na server i pošto zaživi. Male greške koje smo prevideli u razvoju mogu (i sigurno će) postati veliki problemi. Zato bi trebalo da se trudimo da minimizujemo mogućnost grešaka, a pomoć nam može pružiti sam Dreamweaver. Iz padajućih menija otvorićemo opciju Window > Results > Site reports, kako bismo pozvali Site reports panel. U startu je ovaj panel prazan. Pošto pokrenemo kreiranje izveštaja (report), DW će ovaj panel popuniti izveštajem o greškama, upozorenjima i tako dalje. Za početak, potrebno je da kliknemo na ikonicu zelenog trougla (play taster) koja se nalazi u levom gornjem uglu panela, odmah ispod naziva.
Site reports panel
Pošto pokrenemo kreiranje izveštaja, DW će na početku prikazati dijalog u kome je potrebno da izaberemo oblast i šta želimo od podataka u našem izveštaju.
Na vrhu dijaloga je polje Report on: u kome biramo oblast izveštaja. Podešavanja mogu biti:
Preporuka je da se postavi opcija koja obuhvata ceo lokalni sajt. U donjem delu po nazivom Select reports: biramo koje uzveštaje želimo. Podešavanja za workflow nam nisu toliko bitna, ali ih možemo koristiti za opšte informacije o sajtu. Nas zanima HTML Reports grupa u kojoj postoje sledeće stavke:
Pošto kliknemo na dugme Run i kada DW završi izveštaje, u panelu Site reports će se pojaviti eventualne greške.
Izveštaj sa prikazanim greškama
U stavkama vidimo o kom je dokumentu reč (file), na kom redu u kodu se nalazi greška (line) i opis greške (Description). U opcijama sa leve strane nalaze se tri ikonice pored one koju smo koristili. Možemo izabrati više informacija o selektovanom redu ili snimiti izveštaj kao fajl. Opcija koja nije dostupna služi za zaustavljanje kreiranja izveštaja, ako taj proces potraje (kod velikih sajtova). Dvoklikom na red (grešku) u panelu DW će otvoriti dotični fajl (ako već nije otvoren) i postaviti kursor tačno na grešku kako je možemo ispraviti. Važno je zapamtiti da DW neće ukloniti grešku automatski iz panela pošto je ispravimo i snimimo fajl. Tek kada ponovo uradimo izveštaj videćemo promene.
Provera linkovaTokom rada na sajtu velika je verovatnoća da smo postavili veliki broj linkova. Neki od njih su linkovi između strana, neki su putanje do slika, putanje do CSS fajlova i tako dalje. Često se može desiti da u toj gomili linkova neki pogrešno unesemo, bilo zbog žurbe, bilo zbog menjanja imena fajlova i foldera van DW-a ili slično. Za proveru linkova možemo koristiti Link checker panel koji možemo uključiti opcijom Window > Results > Link checker iz padajućih menija.
4 Link checker panel
U opciji Show možemo izabrati vrstu linkova koje želimo da proverimo.
Pošto kliknemo na ikonicu trougla, ponudiće nam u padajućem meniju oblast skeniranja, da li će biti samo na toj stranici, na svim stranama sajta ili samo na izabranim. Kada dobijemo rezultate možemo iz same liste menjati linkove i ovde će stavke automatski nestajati pošto se isprave, za razliku od izveštaja.
Provera kompatibilnosti sa browserimaIzveštaj kompatibilnosti sajta sa raznim pregledačima (Browser Compatibility Report) podrazumeva testiranje naših HTML i CSS dokumenata i pronalaženje tagova ili atributa koji su nedozvoljeni i/ili nepodržani od strane ciljanih browsera (kao, na primer, height atribut <table> taga u Firefoxu 1, Netscape 7 i 8). Ova vrsta testiranja je drugačija od pregleda stranice u browseru koji pokazuje samo kako će stranica izgledati. Ovaj izveštaj možemo pozvati iz njegovog panela, slično kao kod prethodnih klikom na zeleni trougao i izborom check browser compatibility opcije. Panel browser compatibility možemo uključiti iz padajućeg menija Window > Results > Browser Compatibility. U izveštaju možemo videti potencijalne probleme sa browserima. Klikom na neku stavku, desno se prikazuje opis, na koji se browser odnosi i koja je verovatnoća manifestovanja. Trebalo bi biti oprezan jer mnogo izlistanih grešaka mogu biti minorni i nerelevanti problemi i modernim browserima. Desnim klikom na neku stavku možemo označiti da je DW ignoriše i neće se više pojavljivati.
Iz panel menija ovog panela ili iz menija koji pozivamo desnim klikom miša negde unutar panela možemo izabrati opciju Settings.. u čijem dijalogu definišemo za koje browsere i njihove verzije želimo da uradimo proveru.
Izbor browsera za proveru (sa preporučenim podešavanjima)
Definisanje udaljenog serveraKada završimo sajt, potrebno je iskopirati ga na udaljeni server na kome će biti dostupan putem interneta. Samo kopiranje svih fajlova iz lokalnog foldera u udaljeni možemo učiniti putem bilo kog FTP/SFTP menadžera fajlova (kao što su Total Commander, WinSCP i sl.) ali isto tako i kroz Dreamweaver. Povezivanje i sinhronizacija lokalnog i udaljenog foldera kroz DW ima mnoge prednosti, jer možemo pratiti izmenjene fajlove, automatski prebacivati i tako dalje. Na početku kursa smo se bavili definisanjem lokalnog sajta, ali smo ove opcije vezane za servere izostavili do sada. Dijalogu kojim podešavamo definiciju sajta možemo pristupiti putem padajućih menija Site > Manage Sites..., putem application bara i opcije site ili iz padajućeg menija files panela gde biramo poslednju opciju Manage Sites. U svakom slučaju, pošto otvorimo manage sites dijalog, selektovaćemo željeni sajt, ukoliko već nije i izabrati edit.
Site setup dijalog – izabrana servers kategorija
Sada ćemo se baviti Servers kategorijom dijaloga za upravljanjem sajtom. Lista servera je prazna, jer do sada nismo definisali nijedan, a možemo ih definisati jedan ili više. Primetićemo četiri opcije, ikonice, u donjem levom uglu. To su (sleva):
Razumljivo, sve osim prve su trenutno nedostupne. Izabraćemo ikonicu znaka + kako bismo dodali novi server. Pojaviće se sledeći dijalog:
Postoje dve grupe podešavanja, Basic i Advanced, koja možemo izabrati na vrhu i dijalog će se promeniti. Ukoliko postavljamo udaljeni server koji će služiti za živi (live) sajt potrebno je da imamo pri sebi parametre koje nam je dostavila hosting kompanija kada smo zakupili hosting ili parametre našeg servera ukoliko ga posedujemo. Basic podešavanja servera su:
U advanced podešavanjima važne su dve opcije: Maintain synchronization information, pomoću koje postavljamo da DW prati sve promene na fajlovima između lokalnih i udaljenih fajlova. Po default podešavanjima je uključena i preporuka je da se ostavi tako. Druga je Automatically upload files to server on Save i ako je uključena svi fajlovi će se automatski kopirati na server po snimanju. Može biti opasna ako imamo definisan živ server, a isprobavamo razne opcije na lokalu. Tako nesvesno možemo "srušiti" sajt na internetu. Prenos fajlovaPošto definišemo udaljeni server, u files panelu su nam bitne određene opcije koje do sada nismo koristili. Pored padajućeg menija u kome biramo sajt, nalazi se Site View meni koji nam omogućava prebacivanje u četiri moguća prikaza:
Opcije koje se nalaze neposredno ispod u vidu ikonica su:
SinhronizacijaPošto izaberemo opciju Synchronize možemo izabrati da li želimo sinhronizovati ceo sajt ili samo određene fajlove. Pored toga imaćemo izbor:
|