Utisci korisnika

"Slučajno sam na nekoj diskusiji Infostuda našla vaš link i prosto sam zapanjena, obradovana i neizmerno ponosna što i u SRBIJI možemo da se služimo e-learning opcijom usavršavanja."…

Pre svega želim da vam se zahvalim na veoma brzom i profesionalnom pristupu. Jovan Knežević - Hong Kong


Kompletna lista utisaka

Testiranje online

Arhitektura računara

Za one koji žele da znaju više.

Windows OS

Ovo bi svakako trebalo da probate.

Odnosi s javnošću

Koliko znate PR?

Pogledajte još neke od testova

Newsletter

Ukoliko želite da Vas redovno obaveštavamo o novostima sa Link eLearning sajta prijavite se na našu newsletter listu.

Ime:

Prezime:

Email:


Anketa

Arhiva anketa

BAZA ZNANJA


Kurs: 6421: Rešavanje problema i konfiguracija Windows Server 2008 mrežne infrastrukture

Modul: Konfigurisanje i rešavanje problema koji se odnose na DHCP servis

Autor: Test Instruktor

Naziv jedinice: Upravljanje DHCP bazom podataka


Materijali vezani uz ovu lekciju:

- Test upravljanje dhcp bazom podataka
- Upravljanje DHCP bazom podataka (PDF dokument)



DHCP baza podataka smešta informacije koje se odnose na iznajmljene IP adrese (IP Address Leases). Veoma je važno da razumete kako se bekapuje baza podataka i kako se rešavaju problemi koji se odnosne na DHCP bazu podataka u slučaju da se problemi pojave. U ovoj lekciji, naučićete kako da upravljate bazom podataka i podacima koji se u njoj nalaze.

Predstavljanje DHCP Management scenarija

DHCP server baza podataka sadrži konfiguracione podatke o DHCP serveru i informacije o iznajmljenim IP adresama. Ako ove informacije postanu oštećene ili nekonzistentne, to može da dovede do problema sa mrežnom konfiguracijom na klijentskim kompjuterima. Takođe, ovo može da dovede i do toga da nekoliko klijenata dobiju iste IP adrese.

Upravljački scenariji (Management scenarios) uključuju:

  • Upravljanje rastom DHCP baze podataka
  • Bekapovanje i restauracija
  • DHCP konzistentnost baze podataka
  • Pomeranje DHCP baze podataka
  • Dodavanje klijenata
  • Dodavanje novih servera koji pružaju određene mrežne servise
  • Dodavanje novih podmreža

 

Šta je DHCP baza podataka?

DHCP database je data fajl koji smešta i čuva DHCP konfiguracione informacije i Lease podatke za klijente koji imaju iznajmljene IP adrese od DHCP servera.

Baza podataka na DHCP serveru je dinamička i ažurira se nakon što DHCP klijenti dobiju ili otpuste njihove TCP-IP konfiguracione parametre. 

DHCP baza podataka sadrži DHCP konfiguracione podatke (kao što su informacije o svim scope-ovima, rezervacijama, opcijama, iznamljenim TCP-IP konfiguracionim podacima). DHCP ne može da se startuje bez svoje baze podataka.

Windows Server 2008 smešta DHCP bazu podataka u direktorijum %systemroot%\system32\dhcp. Po defoltu, baza podataka se automatski bekapuje u Backup\New Directory, koji se nalazi u direktorijumu baze podataka.

Baza DHCP servera je sačinjena od sledećih fajlova, koji su smešteni u %systemroot%\system32\dhcp direktorijumu:

 Fajl  Opis
DHCP.mdb Fajl baze podataka  DHCP servisa.
Fajl sadrži dve tabele: IP-address-Owner-ID mapping tabelu i name-to-IP address
mapping tabelu
Tmp.edb

Privremeni fajl (temporary) koji DHCP baza podataka koristi kao Swap file u toku indeksiranja baze podataka.

J50.log i J50*.log Logovi transakcija koji su napravljeni sa bazom podataka. DHCP koristi ove logove da bi oporavio podatke ako je potrebno.
Res*.log Rezervisani log fajlovi koji se koriste da zapisuju postojeće transakcije ako je sistem ostao bez mesta na hard disku
J50.chk  Checkpoint file


 Tabela 15.01

Kako se bekapuje i restaurira DHCP baza podataka?

Da bi ostvarili i konfigurisali otpornost na greške (Fault Tolerance), veoma je važno da bekapujemo DHCP bazu podataka. Ovo bi omogućilo restauraciju DHCP baze podataka iz bekap kopije u slučaju greške u sistemu ili hardveru.

Podrazumevno, DHCP servis automatski bekapuje DHCP bazu podataka i sve Registry zapise u Bekap direktorijum na lokalnom hard disku svakih 60 minuta. Automatski bekapi se smeštaju na lokaciju %systemroot%\system32\dhcp\Backup\New Directory. Administrator može da promeni bekap direktorijum, i postavi sve bekape na drugu particiju iili skroz drugi disk kako bi jos podigao nivo bezbednosti kopija.

Administrator kasnije može da iskopira bekap kopije na offline uređaj za smeštanje podataka kao što je na primer USB fleš, DVD, CD.

Administrator takođe može da bekapuje DHCP bazu podataka ručno. Po defoltu, ručni bekapi se smeštaju na lokaciju %systemroot%\system32\dhcp\Backup\New Directory. I ova lokacija naravno može biti promenjena.

Kako se odrađuje restauracija DHCP baze podataka: Kada se startuje DHCP servis, ako originalna baza podataka nije u stanju da se učita, tada DHCP servis automatski pretražuje bekap direktorijum na lokalnom hard disku i pokreće restauraciju.

U slučaju da DHCP baza padne, administrator može da izabere ili da izvrši restauraciju iz bekap direktorijuma ili da odradi restauraciju sa nekog offline uređaja za smeštanje podataka (usb, dvd, cd).

U slučaju da je hardver na serveru pokvaren a lokalni bekap je nedostupan, administrator može samo da izvrši restauraciju sa offline uređaja za smeštanje bekap podataka.

Bekapovanje i restauracija DHCP baze podataka: U slučaju da ne možemo da izvršimo popravku (repair) baze podataka koristeći Jetpack.exe, možemo da izvršimo restauraciju baze podataka iz bekap direktorijuma na lokalnom disku. Ako je restauracija baze podataka iz bekap direktorijuma na lokalnom disku neuspešna, onda moramo da izvršimo restauraciju baze podataka sa offline uređaja za smeštanje podataka.

Možemo automatski i ručno  da izvršimo restauraciju DHCP baze podataka u ili iz bekap direktorijuma na lokalnom disku, ali sa offline uređaja za smeštanje podataka možemo samo ručno da bekapujemo i restauriramo DHCP bazu podataka.

Konfiguracija staze bekapa (backup path) za DHCP bazu podataka:

  1. U DHCP konzoli, u konzolinom drvetu, selektujemo odgovarajući DHCP server.
  2. Na Action meniju, kliknemo na Properties.
  3. Na Advanced kartici, u Backup path polju, upišemo odgovarajuću stazu do bekapa i kliknemo na OK.

 

 
Slika 15.01 

Ručno bekapovanje DHCP baze podataka u bekap direktorijum na lokalnom disku:

  1. U DHCP konzoli, u konzolinom drvetu, selektujemo odgovarajući DHCP server.
  2. Na Action meniju, kliknemo na Backup.
  3. U Browse for the folder dijalog boksu, selektujemo odgovarajući folder u koji ćemo da smestimo bekap i kliknemo na OK.

 

Ručna restauracija DHCP baze podataka iz bekap direktorujam na lokalnom disku:

  1. U DHCP konzoli, u konzolinom drvetu, selektujemo odgovarajući DHCP server.
  2. U Action meniju, kliknemo na Restore.
  3. U Browse for The folder dijalog boksu, selektujemo folder u kojem nam se nalazi bekap kopija i kliknemo na OK.
  4. U DHCP dijalog boksu, kliknemo na Yes da bi stopirali i restartovali servis.
  5. Ako se status servisa ne ažurira, potrebno je osvežiti DHCP konzolu (refresh).

 

Kako se DHCP baza podataka verifikuje (Reconciled)? 

Reconciling je proces verifikovanja iznosa DHCP baze podataka protiv iznosa koji su zapisani u Registry-ju.

Preporučuje se da odradimo ovu verifikaciju (Reconcile) DHCP baze podataka:

  • Kada su iznosi u DHCP bazi podataka konfigurisani tačno, ali se ne prikazuju lepo u DHCP konzoli.
  • Nakon restauracije DHCP baze podataka, ali restaurirana DHCP baza podataka ne poseduje najnovije iznose.



Kada odradimo Reconcile servera ili scopa, DHCP server koristi obe informacije i one iz Registry-ja i one koje se nalaze u DHCP bazi podataka da rekonstruiše najtačniji pogled na DHCP servis.

Administrator može da izabere da li će da verifikuje sve scope-ove na serveru selektovanjem DHCP servera, ili će da odradi verifikaciju jednog scopa selektovanjem odgovarajućeg scopa. Pre korišćenja Reconcile karakteristike koja služi da se kompletno popravi klijentska informacija za DHCP scope iz Registry-ja, server kompjuter mora da ispunjava sledeće kriterijume:

  • Svi DHCP Registry ključevi moraju ili biti restaurirani, ili moraju da budu čitavi iz ranijih servisnih operacija na server kompjuteru.
  • Nova verzija serverskog DHCP fajla baze podataka mora da bude generisana u %systemroot%\system32\dhcp folderu na serverskom kompjuteru.



Procedura za Reconcile svih scopova u DHCP bazi podataka:

  1. Otvorimo DHCP konzolu, u konzolinom drvetu, selektujemo odgovarajući server.
  2. Na Action meniju, kliknemo na Reconcile All Scopes.
  3. U Reconcile All Scopes dijalog boksu, kliknemo na Verify
  4. U DHCP dijalog boksu, kliknemo na OK.

 

Procedura za Reconcile scopa u DHCP bazi podataka:

  1. U DHCP konzoli, selektujemo odgovarajući scope u konzolinom drvetu.
  2. Na Action meniju, klik na Reconcile.
  3. U Reconcile dijalog boksu, kliknemo na Verify
  4. U DHCP servis dijalog boksu, kliknemo na OK.


Nakon korišćenja Reconcile karakteristike, kada pogledamo Properties za individualne klijente koji su prikazani u listi Active Leases, možda ćemo primetiti da je klijentska informacija prikazana netačno. Ova informacija se popravlja i ažurira u DHCP Manager-u kada DHCP klijenti obnove iznamljene adrese.

 

Pomeranje DHCP baze podataka?

U slučaju da moramo da pomerimo DHCP ulogu servera na drugi server, preporučuje se da takođe pomerimo bazu podataka na drugi server. Ovo osigurava da informacije o iznamljenim klijentskim IP adresama ostanu netaknute i osiguravamo da se neće pojaviti problemi sa klijentskim konfiguracijama.

Pomeramo bazu podataka inicijalno bekapovanjem baze podataka na starom DHCP serveru. Nakon toga, ugasimo DHCP Servis na starom DHCP serveru. DHCP baza podataka je tada iskopirana na drugi DHCP server, gde možemo da je restauriramo koristeći normalnu Database Restore proceduru.

 

DHCP server konfiguracione opcije

DHCP server konfiguracione opcije definišu Server-wide ponašanje. Neke konfiguracije takođe utiču na scope-ove koje hostuje DHCP server:

  • General Options: Ove opcije omogućavaju administratoru da setuje DHCP Debugging & Troubleshooting statistiku.
  • DNS Options: Konfiguracija DNS opcija je važno ako postoje uređaji ili operativni sistemi koji ne mogu da ažuriraju njihove DNS informacije automatski.
  • Network Access Protection Options: Ove opcije nam omogućavaju da konfigurišemo Network Access Protection (NAP) da se primenjuje na jednom ili više Scope-ova.
  • Advance Options: Ove napredne opcije omogućavaju administratoru da primora DHCP server da proverava IP konflikte kada DHCP klijenti zahtevaju određenu IP adresu. Ovde se određuje broj testova provere konflikta pre nego sam DHCP otpusti IP adresu odnosno dodeli je klijentu.

 

Slika 15.02


Smatrate da je ova lekcija korisna?  Preporučite je. Broj preporuka:0


Molimo Vas unesite svoje podatke i dobićete pristup besplatnim lekcijama.

Ime: 
Prezime: 
Email: