Kurs: - Efektivna poslovna komunikacija Materijali vezani uz ovu lekciju: - Test poslovni razgovori - usmena komunikacija - Poslovni razgovori - usmena komunikacija (PDF dokument) Poslovni razgovor, priprema i vođenje poslovnog razgovoraUsmeno verbalno komuniciranje predstavlja najveći deo ukupnog komuniciranja u poslovnom svetu, pri čemu poslovni razgovori zauzimaju posebno važno mesto. Pri definisanju poslovnog razgovora potrebno je sagledati ga kao kompleksni skup ponašanja dve strane koje stupaju u komunikacionu interakciju, i primetiti da je on više od prostog sastanka dve osobe koje zajedno pričaju o nečemu.
Poslovni razgovor ćemo definisati kao svaku usmenu razmenu informacija sa drugim licem koja je unapred organizovana i koja za cilj ima nekakvu akciju vezanu za poslovanje bar jedne strane. Najvažnija odlika poslovnog razgovora je da je dobro organizovan, jer samo dobra priprema osigurava dobre rezultate. Poslovne razgovore najpre možemo podeliti po tome da li u njima učestvuju osobe koje su iz jedne organizacije ili razgovaraju osobe od kojih jedna strana nije iz naše organizacije. Dalje, možemo razlikovati različite oblike poslovnih razgovora:
Faze poslovnog razgovoraFaze poslovnog razgovora su:
Kako održati dobru prezentaciju i javni nastupDobra prezentacija organizacije ili onoga što ona ima da ponudi mora:
Ukoliko bilo koja od ove tri tačke nije ispunjena, ni ostale dve neće biti ispunjene ili neće imati nikakvog značaja. Osnovna pravila dobrog nastupa su:
Suština svakog nastupa pred drugima je da prenesete nešto u svest onima koji vas gledaju i slušaju. Uspešnost u tome zavisi od toga:
Upotreba vizuelnih sredstava u komunikacijiLjudi pamte na osnovu: audio-vizuelnog doživljaja
Ovo je važan podatak za pripremu prezentacije. Govornik bi trebalo da deluje na čula vida i sluha, da zainteresuje publiku. Vizuelna sredstva se ne koriste da bi se sadržaj upotpunio, već da se publici pomogne da memoriše podatke.
Pisanje Pisanje na tabli ili velikom papiru koristi se uglavnom u internom krugu, na poslovnim sastancima, manjim prostorijama, kao efekat improvizacije. Za prezentacije većeg obima tabla nije pogodna.
Korišćenje tehnologije radi poboljšanja vizuelne komunikacije Vizelna pomoć u komunikaciji u formi grafika i dijagrama može i ručno da se nacrta, ali IT omogućava da se uz pomoć kompjutera sve ovo odradi još bolje (programi kao što je MS Office olakšavaju prezentiranje različitih podataka i izveštaja). Sem kompjutera, video-bim, tj. projektor je sredstvo koje je prikladno za multimedijalne prezentacije. Tekst, grafikoni i mape, dijagrami i fotografije se mogu kombinovati sa video ili filmskim zapisima i zvucima, dajući impresivnost i profesionalizam prezentaciji. Računar može biti povezan sa projektorom i video-bimom, pomoću kojeg se slika prenosi na platno. Kada postoji video-bim (video-projektor), prezentaciju je relativno jednostavno izvesti. Prezentacija se prikazuje pomoću programa Microsoft Power Point.
Ovaj način prikazivanja je pogodan za velike prezentacije po obimu i značaju.
|