Kurs: - Adobe InDesign CS5.5 Materijali vezani uz ovu lekciju: - Paneli Animation i Timing (PDF dokument) InDesign u nekoliko poslednjih verzija sve više koristi elemente koji su deo Adobe Flash programa, i time se odmaklo od programa koji je ranije bio namenjen za kreiranje dokumenata isključivo za štampanje, do programa koji danas kreira i interaktivnih prezentacija za elektronsko prikazivanje koje sadrže neke najosnovnije oblike animacije objekata. Animacija u InDesignu je pokretanje objekata ili transformacija koja se dešava u prethodno određenom momentu (kada se otvori stranica, klikom na objekat ili na određeno dugme koje pokreće animaciju) i traje određeno vreme koje se takođe podešava. Dva panela koja su Vam potrebna kad želite da napravite animaciju u okviru dokumenta su Animation i Timing. Animacija napravljena u okviru InDesigna može se eksportovati samo u SWF dokument. Panel Animation Vam daje mogućnost da seletovanom objektu (tekstualnom, grafičkom, vektorskom) primenite jednu od 47 predefinisanih animacija koje možete pregledati u padajućem meniju Preset. Izborom predefinisane animacije možete na vrhu panela Animation videti kako se odabrana animacija ponaša na leptiru. Svaki put kada pređete kursorom preko tog dela na vrhu panela bićete u mogućnosti da vidite šta zapravo radi ta animacija. Onog momenta kad izaberete jednu od animacija ili sami napravite željenu, selektovani objekat će dobiti ikonicu u donjem desnom uglu (ista ikonica koja označava panel Animation), čime Vam InDesign poručuje da mu je primenjena animacija. Na samom vrhu ovog padajućeg menija je opcija None koja će ukinuti bilo kakvu prethodno podešenu animaciju na objektu.
Name – imenovanje objekta kojem primenjujete animaciju Event – ovo je veoma bitna stavka jer njom određujete kada će početi animacija. Event je događaj koji će usloviti da animacija počne:
Kada otvorite ovaj meni videćete štikliran „događaj” čime Vam InDesign poručuje kada će animacija za selektovani objekat biti pokrenuta. Duration – vreme trajanje animacije u sekundama Play – u ovom polju možete uneti vrednost koja se odnosi na broj ponovljenih animacija prilikom njenog pokretanja. Ukoliko želite da animacija ne prestaje da se ponavlja od njenog pokretanja, štiklirajte check box „Loop” Speed – ovaj padajući meni Vam daje mogućnost da odredite ubrzanje i smanjenje brzine toka animacije:
Animate – u ovom padajućem meniju možete da odredite početnu i završnu poziciju objekta prilikom animacije. Animacija će biti ista, samo na osnovu ovih parametara određujete početnu i krajnju poziciju objekta pri animaciji. Kada određujete početnu i završnu poziciju animiranog objekta, najbolje je da kliknete na ikonicu „Show Animation Proxy” koja se nalazi u donjem levom uglu panela, odmah posle ikonice Preview koja otvara istoimeni panel. U tom slučaju ćete videti obe pozicije, s tim što će početna biti prikazana u sivoj boji.
Kada je animacija kretanje objekta, tada će zelenom linijom biti označen „Motion Path” – putanja i pravac u kojem će objekat ići. Pravac kretanja objekta je prikazan strelicom na kraju zelene putanje. Postoji mogućnost da sami iscrtate vektorsku putanju po kojoj će se kretati objekat prilikom animacije. Nacrtajte je alatkom Pen, selektujte je zajedno sa objektom koji želite da se kreće po toj putanji i pokrenite komandu „Convert to Motion Path” koja se nalazi ispred ikonice kante u donjem desnom uglu panela.
Ostatak opcija ispod odnosi se na transformaciju objekta prilikom animacije (Rotate, Scale, Opacity), dok dva check boxa na dnu kontrolišu vidljivost objekta pre i posle animacije (Hide Until Animated – skriven pre animacije i Hide After Animating – skrivanje po završetku animacije). Najbolji način da se upoznate sa svim ovim opcijama jeste sledeći:
Panel TimingU panelu Animation možete naznačiti kada će biti pokrenuta animacija (On Page Load, On Page Click), koliko će trajati i koliko će se puta ponoviti. Ukoliko imate veći broj animacija koje se pokreću u trenutku otvaranja stranice na kojoj se nalaze ili u trenutku klika na stranicu, InDesign će ih pokretati jednu po jednu, dok se sve animacije koje imaju za dešavanje „On Page Load” ne budu izvršile. Da bi sve to izgledalo mnogo bolje i organizovanije, InDesign Vam daje mogućnost da pokretanje i poredak animacija podesite u panelu Timing.
U ovom panelu takođe možete menjati poredak animacija koje će biti pokrenute. Animacija na vrhu ili spojene animacije na vrhu će biti pokrenute prvo, a zatim i animacije i grupe ispod. Jednostavnim prevlačenjem (kao što ste to radili u panelu Layers) u mogućnosti ste da odredite poredak pokretanja animacija na stranici. Standardna imena koje InDesign daje objektima kojima odredite animaciju su square, rectangle, circle, path itd. Dešavaće Vam se da u okviru jedne stranice imate veći broj objekata kojima je primenjena određena vrsta animacije, a ukoliko ih niste sami imenovali imaćete problem da ih nađete u panelu Timing. Upravo zbog toga preporučujemo da obavezno imenujete svaki objekat kojem primenite animaciju (polje Name u panelu Animation).
|