Kurs: - Efektivna poslovna komunikacija Materijali vezani uz ovu lekciju: - Test nastupanje u medijima i elektronska komunikacija - Nastupanje u medijima i elektronska komunikacija (PDF dokument) Odnosi sa javnošćuOdnosi sa javnošću – public relations (PR) – predstavljaju specifičan oblik komuniciranja i prenošenja poruka. Predstavljaju aktivnosti uticaja na javno mnenje. Najvažnije discipline su komunikologija, psihologija i lingvistika i njima bi trebalo posvetiti najviše pažnje prilikom bavljanja PR-om. Komunikološke veštine podrazumevaju: informisanje, predlaganje, sugerisanje, ubeđivanje, pregovaranje, uticaj, navođenje, manipulaciju... Psihološka komponenta predstavlja spremnost za komunikaciju, tj. prevazilaženje treme i straha i dobru pripremu za nastup. Vešt komunikator je i dobar psiholog, a on uspeva da razvrsta ljude po kategorijama, da snimi karakteri ličnost... Ume da prikrije sopstvene mane i slabosti dobrom pripremom... Prilikom kontakta sa medijima trebalo bi primenjivati sledeće metode:
Kako postati bolji komunikator U savremenim uslovima visokoorganizovanog poslovnog i političkog sveta kojim dominiraju informacione tehnologije i opšta globalizacija tržišnog ponašanja, menadžer – komunikator mora da nauči tri sledeće bitne veštine. *Slušanje. Poznato je da menadžeri u proseku
*Pisanje. Kao i efikasan govor ili korisno slušanje, i efikasno pisanje je zasnovano na razumevanju pravila dobre komunikacije i na mnogo prakse, kroz koju se uči kako biti bolji komunikator. Slično je i u sportu, najbolji su obično oni igrači koji imaju najviše odigranih utakmica "u nogama". *Vođenje sastanaka. Kako se menadžeri najčešće naizmenično pojavljuju u ulozi slušaoca i govornika, efikasna komunikacija zavisi od dobrih veština oba komunikacijska partnera. Kao i kod plesa u parovima, neće biti sklada ako samo jedan partner poznaje korake i prati ritam, dok mu drugi stalno nezgrapno gazi po prstima. Loš govornik neće zaslužiti pažnju dobrog slušaoca, a loš je slušalac u stanju da destimuliše i najboljeg govornika. U smislu unapređenja komunikacije menadžera, mogu pomoći i tehnike koje su navedene u sledećoj tabeli:
Internet komunikacijaO internetu se već gotovo sve zna. Donedavno je svako sa PC-jem, modemskom vezom i telefonskom linijom mogao da se poveže na internet putem internet dobavljača usluga - internet servis provajdera. Danas, kablovski i satelitski internet prevazilaze probleme spore komunikacije. Broj kompjutera povezanih na internet stalno raste, kao i broj i različitost informacija koje se na njemu mogu naći. Internet je dostupan svakoj poslovnoj organizaciji, a koristi se za komunikaciju sa potrošačima, dobavljačima, tehničkom podrškom, marketing, traženje povratne informacije od potrošača...
Poslovna organizacija je u mogućnosti da radi i trguje širom sveta, dok se glavni kontakti održavaju sa zaposlenima, potrošačima, dobavljačima i drugima širom sveta bez obzira na to gde se nalaze. Internet nije samo svetska mreža računara, nego i otvorena i slobodna zajednica raznih i različitih korisnika iz celog sveta. Pravila ponašanja na internetu slična su onima u svakodnevnom životu. Razni oblici agresivnog, uvredljivog ponašanja, povrede privatnosti, jednako su neprihvatljivi na internetu kao i inače u životu. Zato prvo pravilo ponašanja na internetu glasi: "ne činite ništa što je protivzakonito ili je u suprotnosti sa osnovnim moralnim normama". Ovo su neka od pravila ponašanja na internetu:
Savremene profesije – menadžment, marketing, novinarstvo, mediji... Ne postoje izvan komunikacije među ljudima. Komunikacija je važna unutar tima koji radi, stvara proizvod, ideju ili program, ali i prema spolja, prema javnosti kojoj su ti proizvodi namenjeni. Od najranijeg detinjstva, pa do starosti, od načina kako govorimo u velikoj meri zavisiće naš uspeh u školovanju, prijemu na posao, napredovanju na poslu, pa čak i uspeh u socijalnim aktivnostima slobodnog vremena. Naš glas i prve reči koje izgovorimo daće osnovnu ideju sagovorniku o našoj ličnosti i sposobnostima. Osnovna komunikološka formula uspeha i četiri zlatna pravila komunikologije, a koja su i te kako važna i za menadžment komunikacija, su:
I za kraj bi još trebalo istaći da govornička harizma jeste dar – dar koji bi trebalo negovati jer, kako je atinska sofistička škola isticala: "Ako nemate vatre u svojoj duši, kako ćete užeći plamen u dušama svojih slušalaca". Da ne bismo blokirali sopstveni entuzijazam i "plamen", moramo se dugotrajno i strpljivo pripremati za javni govor, prevladavati strahove i tremu, nelagodnost od nepoznate sredine, od otvorenog prostora, autoritativnog auditorijuma... Tek tada ćemo postati ličnost u punom smislu te reči – ličnost koja je spremna da sve ono što zna i može podeli sa drugima u kreativnom, otvorenom i tolerantnom dijalogu. Jedan od najznačajnijih momenata u komunikaciji jeste sposobnost čoveka, menadžera da "postane gospodar svog afekta", što se može postići aktivnošću koja oslobađa i čini da se bude siguran u svom poslu. Sticanjem svesti o sopstvenoj jedinstvenosti u izrazu kreira se lični stil izražavanja i kulture govora, stil koji izdvaja, čini posebnim, različitim. Svest o sopstvenoj individualnosti stila, kulturi govora i izražavanja presudan je faktor za osećaj slobode, motivisanosti i spremnosti za komunikaciju.
|