Kurs: -- Računarske mreže Materijali vezani uz ovu lekciju: - Test mrežne tehnologije – osnove - Mrežne tehnologije – osnove (PDF dokument) Tehnologije definišu vrstu mrežnog adaptera, kablove i topologije koje se mogu koristiti u njihovom okviru. Fokus ovog kursa je na LAN tehnologijama jer su to tehnologije sa kojima će te se najčešće susretati u svom radu. Dostupne LAN tehnologije na današnjem tržištu su Ethernet i Token Ring tehnologije. Predstavnici MAN i WAN tehnologija su FDDI, ISDN, DSL, ATM, itd. Po načinu prenosa podataka sve tehnologije se mogu podeliti na dve vrste tehnologija i to Circuit Switched i Packett Switched tehnologije.
Slika 40: Circuit Switched tehnologija
Packett Switched (srp. komutacija paketa) tehnologije za prenos podataka koriste takozvane pakete podataka koje ruteri usmeravaju trenutno najboljim putanjama do destinacije. Ovaj tip tehnologije prenosa podataka najveću primenu ima u računarskim mrežama. Naime, pri komunikaciji dva udaljena računara, mrežni adapter računara koji šalje podatke deli informacije na manje delove tačno određene veličine i takve ih dalje usmerava do prvog sledećeg rutera na mreži (obično je to ruter internet provajdera - ISP). Ti paketi informacija u sebi sadrže osnovne informacije o izvoru, destinaciji, itd. Ruter ih dalje automatski usmerava ka odredištu trenutno najboljom putanjom. Primer rada ove tehnologije slanja podataka je dat na sledećoj slici:
Slika 41: Packett Switched tehnologija
Upotrebom Packett Switched tehnologije došlo se do potrebe za uvođenjem još jednog pod-tipa tehnologije slanja podataka, odnosno tehnologije virtuelnom vezom (Virtual Circuit). Naime, pošto ruteri automatski određuju trenutno najbolje putanje slanja paketa dešava se da pojedini paketi informacija imaju velika vremenska kašnjenja do destinacije, zbog dužina ruta, u odnosu na druge pakete. Ovaj problem je naročito očigledan kada je u pitanju slanje audio i video sadržaja u realnom vremenu odnosno zvuk i slika su nerazumljivi destinaciji ili imaju velika kašnjenja u odnosu jednog prema drugom. Problem je rešen uvođenjem virtualnih veza odnosno i dalje se koristi tehnologija paketa ali sa unapred predefinisanom putanjom do destinacije za sve pakete jedne komunikacije. Na taj način je osigurano da svi paketi stižu bez vremenskih kašnjenja do destinacije. Primer rada ove tehnologije je dat na sledećoj slici:
Slika 42: Virtual Circuit tehnologija
|