Kurs: 6421: Rešavanje problema i konfiguracija Windows Server 2008 mrežne infrastrukture Materijali vezani uz ovu lekciju: - Test instalacija windows server-a 2008 - Instalacija Windows Server-a 2008 (PDF dokument) Plan je najbitnija stvar kada govorimo o instalaciji serverskog operativnog sistema i podizanju serverske infrastrukture. Dobri sistem administratori ne mrdaju bez plana. Morate znati šta ćete instalirati i kako i pre nego što kupite server. Trebalo bi napraviti procenu koja edicija vam je potrebna, koji su zahtevani sistemski minimumi kako bi odabrana edicija radila kako treba (zato je potrebno da planiranje završite pre same kupovine). Odluka se, naravno, uvek bazira na ulozi servera i funkcijama koje će obavljati. Windows Server 2008 postoji u nekoliko različitih edicija (Editions) koje su u skladu sa odgovarajućim ulogama servera. Jedna edicija i konfiguracija je odgovarajuća za, recimo, Microsoft Exchange Server 2007 u centrali (Head Office) postavljen na clusteru više fizičkih servera (veliki zahtevi), druga edicija i konfiguracija je namenjena za File server u udaljenim kancelarijama (mali zahtevi). Nećemo dužiti o ovome, za sada je dovoljno samo da shvatite koliko potrebe mogu biti različite. Osim toga što postoje različite edicije, svaka od njih može da se razlikuje i po procesorskoj arhitekturi koju podržava (x32, x64, i64). Tu je takođe i mogućnost da se instalira tzv. Stripped-down Server Core verzija svake edicije ili, naravno, full verzija. Windows Server 2008 je dostupan u nekoliko različitih edicija ili platformi. Izbor odgovarajuće platforme, kao što smo već pomenuli, zavisi od biznis zahteva biznisa preduzeća. Na primer:
Sve tri edicije uključuju Full i Server Core verzije. Server Core je ogoljena verzija Windows 2008 servera. Umesto da se instalira puno desktop okruženje, Windows 2008 server se administrira iz komandne linije. Ovako instalirani serveri mogu se administrirati i udaljeno, korišćenjem MMC konzola, može se uspostaviti i Remote Desktop sesija, ali se i u ovim slučajevima koristi komandna linija za administraciju. Dve ključne prednosti koje donosi Core server su: smanjena mogućnost napada. Manji broj komponenti se instalira i samim tim je i manje stvari koje napadač može da iskoristi kako bi probio sistem. Ovo sa sobom donosi i činjenicu da je zbog smanjenog broja komponenti potrebno i manje apdejta kako bi server bio siguran, pa je samim tim i smanjena mogućnost da neispravni apdejti onemoguće rad sistema. Niži hardverski zahtevi predstavljaju drugi benefit. Kako je određeni broj komponenti uklonjen i ne koristi se kod Core servera, isti se može instalirati i na starije računare koji bi imali probleme de pokreću tradicionalnu full verziju servera. Licenca koju kupujete za određenu ediciju servera je ista i ako instalirate full verziju i ako instalirate ogoljenu Core verziju. Za samo upravljanje Core serverom koriste se iste komande iz komandne linije kao i kod full verzije. Praktično jedina razlika je nedostatak grafičkog okruženja i konzola za upravljanje. Ipak, na Core serveru je moguće pokrenuti i nekoliko važnih grafičkih alata, kao što su Regedit, Notepad... Server Core je dobra alternativna platforma za hostovanje servisa kao što su: Active Directory Services (AD DS), Active Directory Lightweight Directory Services (AD LDS), Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP Server, Domain Name System (DNS) server, File Services & Print Server.
Instalacioni zahtevi za instalaciju Windows Server 2008Pre same instalacije Windows Server 2008 operativnog sistema, administrator mora da zna da li kompjuter na kojem želimo da instaliramo ili nadogradimo operativni sistem može da podrži i startuje Windows Server 2008. Osim u slučaju da koristimo Windows Deployment Services ili podižemo sistem unutar Windows Pre-Installation okruženja sa CD-ROMa, moraćemo da imamo pristup DVD-ROM drajvu. Dakle, prvi zahtev koji računar mora da ispunjava je postojanje DVD drajva, jer se Windows Server 2008, kao i Windows 7, instalira sa DVD-ja, a ne sa CD-ROM-a. Ipak, moguće je instalirati Windows Server 2008 i u slučaju da DVD-ROM drajv nije prisutan na kompjuteru. Ove opcije će biti pomenute kasnije, kad budemo pričali o instalaciji Windows Server 2008. Pored toga što je za instalaciju Windows Server 2008 operativnog sistema potreban optički medijum i makar Basic VGA grafika, Windows Server 2008 ima minimalne zahteve koji su prikazani u sledećoj tabeli.
Maksimalni podržani hardver varira i zavisi od edicije koju želimo da instaliramo. Ne postoji gornji limit koji se odnosi na brzinu procesora ili prostora na disku, ali svaka edicija ima odvojenu maksimalnu količinu RAM memorije i odvojeni maksimalni broj procesora koji mogu da se izgrade (Deployed) u Symmetric Multi-Processing (SMP) konfiguraciju. Ovo smo već pominjali, ali ne može da škodi da ponovimo jer će vam puno značiti u momentima kada se nađete u situaciji da odlučujete o tome šta je potrebno kupiti od hardvera i edicije operativnog sistema. Generalno, x64 verzija odgovarajuće edicije Windows Server 2008 podržava više RAM memorije od ekvivalentne x86 verzije. Prilikom određivanja verzije odgovarajuće edicije koju želimo da instaliramo, potrebno je upamtiti da možemo da instaliramo x86 verziju Windows Server 2008 na x86 hardveru, ali da možemo da instaliramo i x64 & x86 Windows Server 2008 na x64 hardveru. Ako hardver na koji želimo da instaliramo Windows Server 2008 ima Itanium 2 procesor, onda ćemo moći da instaliramo samo Windows Server 2008 Itanium Edition.
Instalacija Windows Server 2008Instalacija Windows Server 2008 je relativno pravolinijska vežba. Startujemo instalacioni medijum i selektujemo opcije koje se odnose na jezik (Language Options) i nakon toga je potrebno da ubacimo Product Key da bismo odredili koja edicija je licencirana za instalaciju. Nije potrebno ubaciti Product key u ovom stadijumu instalacije, ali ako to ne uradimo, možda ćemo instalirati ediciju Windows Server 2008 za koju nemamo licencu. Ako se ovo dogodi ostaju nam dve opcije, kupimo licencu za ediciju koju smo instalirali (što je malo verovatno da će se desiti) ili da počnemo sve iz početka i instaliramo pravu ediciju. U slučaju da kompjuter na koji želimo da instaliramo Windows Server 2008 nema DVD-ROM drajv, imamo nekoliko opcija. Ako kompjuter ima Preboot Execution Environment (PXE) mrežnu karticu, možemo da konfigurišemo Windows Deployment Services kao metod instalacije Windows Server 2008 preko mreže. Kao alternativa, ako server nema PXE mrežnu karticu ili ako ne želite da koristite Windows Deplyment Services, možete da podignete sistem koristeći Windows Preinstallation Environment (Windows PE) i koristite fajlove operativnog sistema koji se nalaze u šerovanom folderu na mreži da bi odradili mrežnu instalaciju. Windows PE je besplatna alatka koju možemo da preuzmemo sa Microsoft Web sajta. A ukoliko ne želite da opterećujete mrežu, tu su i drugi mediji koje možete iskoristiti, kao što je USB fleš drajv. Procesi prilikom instalacije Windows Server 2008:
Priprema instalacije Windows Server 2008Pre instalacije Windows Server 2008 potrebno je koristiti sledeća upustva da bi se dobro pripremila instalacija:
|