Kurs: -- Računarske mreže Materijali vezani uz ovu lekciju: - Test icmp protokol - ICMP protokol (PDF dokument) Kao deo osnovne implementacije IP protokola javlja se još jedan protokol koji se naziva ICMP protokol ili Internet Control Message Protocol. ICMP je u stvari obavezni deo implementacije IP protokola jer nadopunjuje nedostatke samog IP protokola, tj. šalje obaveštenje o potencijalnom problemu koji se desio u procesu isporuke podataka. Ovde moramo napraviti razliku, stoga sto ne govorimo o grešci u isporuci, jer je tada komunikaciona sesija već uspostavljena, ovde je situacija kada nema nikakve isporuke paketa. Odnosno, ne smemo mešati funkcije TCP protokola i ICMP protokola. Prevashodni cilj ICMP protokola je da nas obavesti o tome kakva se greška desila u situacijama kada uopšte nema komunikacije, a ne obaveštavanje o greškama u toku isporuke podataka i kada je komunikacija već uspostavljena. Standardno je da i ruteri u sebi imaju implementaciju ICMP protokola. Na primer, ako se pošalje paket na neki računar i taj paket ne može biti isporučen računaru usled toga što je isključen, ili ne radi mrežna kartica ili je prekid u kablu i slično, poslednji ruter u komunikaciji je zadužen da pošalje obaveštenje o tome da računar nije on-line (dostupan). Inače, poruke koje ICMP protokol šalje su generičke prirode tipa: Host Not Found ili Network Not Reachable, TTL Discard, itd. Broj generičkih poruka je ograničen. Logička struktura ICMP poruke je data na sledećoj slici: Slika 49: Struktura ICMP paketa
Opis segmenata strukture poruke:
ICMP poruka oglašavanja može biti poslata u slučajevima: potvrde destinacije, nedostupnosti destinacije ili servisa, informacija o isteku života poruke, promeni rute i potrebe smanjivanja brzine isporuke podataka od izvora ka destinaciji.
U Windows operativnim sistemima se najmanje tri programa zasnivaju na radu ICMP protokola i to su: PING, PATHPING i TRACERT. PING program je osmišljen sa namerom detekcije dostupnosti udaljene mašine, PATHPING je ustvari višestruki ping koji dodatno kalkuliše procentualnu uspešnost slanja podataka (primenjuje se pri identifikaciji tačne lokacije problema u komunikaciji između dva udaljena računara), TRACERT je sličan program ali funkcioniše na malo drugačiji način i namena mu je brza provera problematičnih rutera na putanji do destinacije.
|