Kurs: - Efektivno donošenje odluka Materijali vezani uz ovu lekciju: - Test faze u donošenju odluka - Faze u donošenju odluka (PDF dokument) Faze donošenja odlukaPostupak odlučivanja i donošenja odluka odvija se kroz nekoliko faza. Svaka faza predstavlja važan element procesa donošenja odluke, i mora biti adekvatno ispoštovana kako bi rezultat bio valjan.
Razlog tome jeste činjenica da se proces traženja rešenja može praktično svesti na prvih šest faza i završiti se na usvojenoj odluci. Sa druge strane, u širem smislu proces donošenja odluka može obuhvatiti celokupan proces odlučivanja, jer problem se ne može u potpunosti definisati sve dok se potpuno ne reši. U tom smislu, šire shvaćen proces odlučivanja uključuje sve faze i pre i posle donošenja odluka. U tom smilsu možemo napraviti podelu na tri faze koje su nam važne za donošenje odluka. Te faze su:
Pripremna fazaPripremna faza predstavlja prvi, a neki kažu i najvažniji korak u odlučivanju. Kako sama reč kaže u ovoj fazi se priprema proces donošenja odluke. Ova faza počinje prepoznavanjem problema ili potrebe za donošenjem odluke. Da bi se sam problem valjano razumeo, a kasnije, donele dobre odluke, najvažniji sadržaj ove faze, predstavljaju podaci o tematici koja je predmet donošenja odluke, o trenutnom stanju, o dosadašnjoj situaciji na tom planu itd. Što više kalitetnih informacija prikupimo, to će proces donošenja odluka teći lakše a donešena odluka će biti efektnija.
Faza realizacijeFaza realizacije (implementacije) odluke predstavlja konkretno sprovođenje odluke u smislu stavljanja u funkciju odluke realizacijom određenih aktivnosti. Paralelan proces je i proveravanje ispravnosti celokupnog procesa odlučivanja donešene odluke to jest zamišljenog modela problemske situacije. Tom prilikom neretko se uoče odstupanja između stvarne i zamišljene programske situacije, a njih je moguće ukloniti na dva načina. Jedna od mogućnosti jeste vraćanje na sam početak procesa u okviru odlučivanja u užem smislu, što zahteva redefinisanje situacije sa problemom, dok je druga mogućnost vraćanje na neku od faza u procesu odlučivanja u užemu smislu. Fazu realizacije možemo podeliti i na fazu analize osetljivosti, korišćenje simulacijskih tehnika kao i samu implementaciju.
Faza kontrole realizacije odlukeKao poslednja faza u procesu odlučivanja, kontrola se sprovodi paralelno sa sprovođenjem odluke. U zavisnosti od trenutka i načina, kontrola realizacije odluke, može biti:
Takođe, proces donošenja odluka može se fazirati i na sledeći način:
Prvi skup je u neposrednoj vezi sa problemom i zadatkom koji se rešava, to jest njihovom važnošću i težinom. Ukoliko je reč o odluci koja je od neposredne važnosti i opšeg interesa, odluka se mora doneti jednostavno i brzo. Kada je pak reč o kompleksnom problemu i zadatku, potrebno je duže i temeljnije razmotriti svako eventualno rešenje, pažljivo analizirati potencijalne ishode. Treća skupina određujućih činilaca odnosi se na grupe u organizaciji, na njihovu veličinu, strukturu moći, kao i njihovu međuuslovljenost i povezanost. Broj onih koji učestvuju u donošenju odluke ne sme prelaziti optimalan broj, kao što nije poželjno niti da je moć koncentrisana u jednoj osobi. Pravovremenost i delotvornost poslovnih odluka uslovljena je i racionalnošću prilikom njihovog donošenja, što je moguće samo ako poduzeća imaju jasno definisane ciljeve. Racionalnost se međutim može osigurati i na sledeći način:
|