Kurs: - Razvoj biznis plana Materijali vezani uz ovu lekciju: - Test elementi biznis plana - Elementi biznis plana (PDF dokument)
![]()
I UVODNI DEO
II OPIS POSLOVNE AKTIVNOSTI PREDUZEĆA Opis poslovne aktivnosti preduzeća obuhvata:
III ANALIZA TRŽIŠTA I MARKETING PLAN Analiza tržišta i marketing plan obuhvata: Ocena tržišne pozicije obuhvata makro i mikro tržišnu analizu preduzeća, vezanu za dosadašnji razvoj. Makro tržišna pozicija podrazumeva višedimenzionalno sagledavanje aktuelnog tržišnog položaja preduzeća u domaćem i inostranom poslovnom ambijentu. To znači razmatranje i identifikovanje najznačajnijih performansi razvoja privrede zemlje, grane i grupacije kojoj pripada analizairano preduzeće. Mikro analiza aktuelne tržišne pozicije preduzeća podrazumeva: utvrđivanje veličine i strukture prodaje, identifikovanje najvažnijih kupaca, najznačajnijih tržišnih područja, najvažnijih dobavljača, najvažnijih konkurenata, mogućih barijera ulaska na tržište. Marketing plan je jedan od najvažnijih delova biznis plana. Marketing plan se usresređuje na potrošača i moguće načine da se najbolje zadovolje njihove želje i potrebe. Marketing plan je plan svih marketing aktivnosti u procesu stvaranja i isporuke željenih proizvoda i pružanja usluga potrošačima. U tom smislu marketing planom se analiziraju i planiraju sve aktivnosti pridobijanja novih i zadržavanja postojećih kupaca ili klijenata preduzeća.
U marketing planu se planira ko će činiti šta, kada, gde i kako, a sve u cilju pristupanja ciljnom tržištu. Pri izradi biznis plana sa aspekta marketinga potrebno je:
IV PROIZVODNI PLAN Proizvodni plan obuhvata: Plan proizvodnje treba da obuhvati, analizu osnovnog proizvodnog programa (odlike proizvoda i asortiman) i glavnih karakteristika proizvodnog procesa, izbor tehnologije i potrebne opreme, identifikovanje glavnih proizvođača i isporučioca opreme, analizu mogućih načina rešavanja različitih tehničkih zahteva (električna energija, vodovod i kanalizacija, otpadne materije i dr.) vezanih za primenu izabrane tehnologije, procenu potrebe korišćenja postojećih ili izgradnje novih objekata na postojećoj ili novoj lokaciji, identifikovanje potrebnih repromaterijala i mogućih dobavljača za realizaciju predviđenog programa proizvodnje, kao i iskazivanje nivoa potrebnih investicionih ulaganja.
V MENADŽMENT PLAN Jedan od najvažnijih segmenata biznis plana je onaj u kojem ćemo predstaviti sebe i ljude sa kojima radimo. Ideja za posao kao i tehnologija kako je sprovesti mogu da budu savršene, ali ako ne ubedimo investitore da mi tj. naš tim to možemo da ostvarimo - ništa od ulaganja. Menadžment plan je deo biznis plana gde treba prikazati detaljne podatke o vlasniku i menadžerskom timu čija su imena i zanimanja pomenuta na prvim stranama biznis plana. Ovde treba dati više detalja o vlasnicima, njihovoj karijeri, stručnosti i stečenom iskustvu. Takođe, treba identifikovati menadžerski tim, njihove sposobnosti, obrazovanje, napredovanje u karijeri i stečeno iskustvo. Menadžment planom treba definisati osnovne zadatke i poslove, najznačajnije funkcije, predvideti neophodne izvršioce, njihove nadležnosti, prava i obaveze.
VI SWOT ANALIZA SWOT analiza predstavlja metod koji omogućava da se biznis u potpunosti definiše u okviru faktora koji maju najviše uticaja na poslovanje. Ovo predstavlja veoma jednostavan i poznat način identifikacije ključnih osobina i komunikacije s različitim osobenostima. Prvo je potrebno da pronađete jake i slabe strane preduzeća (unutrašnje osobine i sposobnosti Vašeg biznisa), a zatim identifikujete šanse i opasnosti okruženja (faktori nezavisni od organizacije). Tipična SWOT analiza izrađuje se kao kvadrat od četiri polja u kojima se definiše svaki od ova četiri faktora.
VII FINANSIJSKA ANALIZA Finansijska analiza je poslednji segment biznis plana jer treba da sintetizuje i uskladi sve neutralno iskazane materijalne planove iz prethodnih segmenata i od njih napravi finansijsku celinu. Cilj finansijskog planiranja je održavanje trajne finansijske stabilnosti i dugoročne ekonomske solventnosti i nezavisnosti. Finansijski plan je najznačajniji i najsloženiji deo biznis plana. On pokazuje finansijsku opravdanost ulaska u biznis. Obuhvata analizu: (početnog) bilansa stanja, (početnog) bilansa uspeha, izvora finansiranja investicija, potrebnih resursa za realizaciju biznis plana, finansijske projekcije prihoda i rashoda, bilans gotovinskog toka (cash flow), projekcije bilansa stanja i bilansa uspeha, finansijske indikatore.
VIII DODACI I PRILOZI Dodaci iprilozi obuhvataju:
KAKAV MORA BITI BIZNIS PLAN?
FAZE U IZRADI BIZNIS PLANA
|